Furiosa: Mad Max sága je film z populárnej filmovej franšízy Mad Max, ktorá sa začala už v roku 1979 a dočkala sa celkovo 3 filmov. Celá trilógia predstavila, ako Maxa samotného Mela Gibsona. V roku 2015 sa na strieborné plátna dostala ďalšia snímka Mad Max: Fury Road, ktorá na pôvodnú trilógiu odkazuje, no na pochopenie deja ju divák nepotrebuje vidieť.

V danom filme sa predstavil miláčik žien, Tom Hardy ako Mad Max, a Charlize Theron ako Furiosa.

A práve postava Furiosy dostala vlastnú prequel snímku. Tak ako pri Mad Max: Fury Road, aj pri tomto filme sa jedná o akčný dobrodružný sci-fi thriller, ktorý diváka udrží v pozore. O réžiu snímky sa postaral George Miller, scenár napísal George Miller a Nick Lathouris, za kamerou stál Simon Duggan a hudbu komponoval Tom Holkenborg/Junkie XL.

Herecké obsadenie pozostáva z hercov Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth, Tom Burke, Lachy Hulme, Nathan Jones, Josh Helman, Angus Sampson, či samotná manželka Chrisa Hemswortha, Elsa Pataky. My sme mali tú možnosť vidieť film Furiosa v priestoroch kinosály Kina Nostalgia. Aké pocity v nás film zanechal?

Zdroj: Redakcia/Warner Bros. Pictures

Návrat do post-apokalyptického sveta

Vo filme sa vraciame do postapokalyptického sveta Georga Millera. Na začiatku snímky môžeme opäť vidieť, ako k danej tragédii došlo. Sledujeme príbeh mladej Furiosy, ktorý sa odohráva v rozmedzí niekoľkých rokov. Film je rozdelený na niekoľko podkapitol, tak ako napr. Justice League od Zacka Snydera, čo nie je na škodu, nakoľko to umožňuje rýchle časové skoky v deji.

Vo filme môžeme vidieť aj ďalšie známe, ale aj doposiaľ nepoznané lokácie, ktoré nám tvorcovia vo filme Mad Max: Fury Road iba čiastočne spomenuli. Pre diváka je to skutočne obohacujúce a zaujímavé. Keďže ide o prequel, je samozrejmé, že vidíme návrat viacerých postáv a dodáva to filmu na hĺbke a dôležitosti.

Nová tvár a Hemsworth ako záporák

Herci zahrali svoje role úžasne. Mladá Furiosa, Alyla Browne je vcelku sympatická. Avšak, staršia Furiosa, Anya Taylor-Joy, je jednoznačne talentovaná herečka. Charlize Theron sa za jej výkon absolútne nemusí hanbiť. Divák, počas sledovania filmu, nemá vôbec žiadny problém stotožniť sa s inou predstaviteľkou známej postavy. Na škodu však je, že ju stretávame omnoho neskôr, ako sme pôvodne čakali.

Spomedzi hercov na seba láka najviac pozornosti prvotriedny Chris Hemsworth. Herec známy najmä pre svoje postavy hlavných hrdinov, je v roly záporáka veľkým prekvapením. Tu sa maximálne prejavujú profesionalita a skúsenosti, ktorými Hemsworth oplýva. Dementus je šarmantný, avšak dostatočne zvrátený záporák, ktorý má v sebe temnotu. Tá sa postupom času prehlbuje, a definuje jeho postavu.

Zdroj: Redakcia

Hlbší príbeh s menšou dávkou akcie

V rámci príbehu si divák všimne odklon od filmu z roku 2015. Snímka sa drží viac pri zemi, rozpráva príbeh o pomste mladej Furiosy. Prechádzame si s ňou momenty jej detstva a dospievania, až kým sa nestane postavou, ktorú všetci poznáme.

Hlavnou témou mimo cesty za pomstou je aj boj o nadvládu a suroviny. Ľudstvu došla voda, oblečenie a jedlo. To sa snažia vodcovia využiť a získať si nadvládu nad svojimi poddanými. Film nesie tému klimatických zmien, diktatúry, surovosti a vojny, čo je v dnešnej dobe veľmi aktuálne.

V príbehu sú však aj logické diery, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Za príklad môžeme uviesť absolútnu neschopnosť postáv spoznať mladú Furiosu, ktorá ako dokonalá žena utečie Nesmrteľnému Joeovi a nikto v celej Citadele ju nehľadá a nevšimnú si, že je po celý čas s nimi, prezlečená za chlapca.

Akcie je vo filme taktiež dostatok, no nijak extra neprekvapí. Chýba jej napätie. Pri snímke Mad Max z roku 2015 sme pri akcii mohli cítiť napätie, očakávanie, čo sa stane v nasledujúcich záberoch, no tento film to nedokáže.

Zdroj: Redakcia

Takmer dokonalá technická stránka

Technické aspekty filmu sú na vysokej úrovni. George Miller režijne opäť dokazuje, že je majster vo svojom odbore. Práca s kamerou je plynulá, nie je trhaná a je prehľadná. Strihu taktiež nie je čo vytknúť.

O zapamätateľnú hudbu nie je núdza. Junkie XL opäť predvádza svoje umenie, tak ako aj vo filme Mad Max: Fury Road alebo Zack Snyder’s Justice League. Zvuk je správne vyvážený, dialógy nie sú v úzadí a hudba udrie presne vtedy, keď je to potrebné.

Avšak, v rámci špeciálnych a vizuálnych efektov nájdeme pár miest, kde film nepôsobí úplne reálne. Spomenúť môžeme motorkárov, ktorých vytvorili prostredníctvom CGI. Tento aspekt sa náročnému divákovi zaryje do pamäti. Kostýmy sú kvalitne spracované, pričom najviac vyniká kostým Dementosa.

Záverečné zhrnutie a aktuálne pocity

Ak ste fanúšikmi filmu Mad Max: Fury Road, tak je pre vás tento film doslova povinnosťou. Rating je stále R, pričom sú tu scény, ktoré sú brutálne a násilné. Snímka dostatočne rozvíja post-apokalyptický svet a prináša divákovi nový pohľad do udalostí, ktoré už poznáme.

Mimo pár logických nezrovnalostí je Furiosa film, ktorý si divák užije. Má jednoznačne úctyhodné herecké výkony, pôsobivú vizuálnu a zvukovú stránku. Návrat známych postáv je obrovským pozitívom a náhľad do ďalších miest tohto post-apokalyptického sveta od Georga Millera, je čerešničkou na torte.

Film si od nás odnáša príjemné hodnotenie 8/10. Treba však podotknúť preklad z anglického jazyka do slovenského. Niektoré titulky nám nedávali zmysel.

Zdroj: Redakcia
2
Avatar photo

Od Marek Jackman

Najviac sa zameriavam na svet Marvelu a DC, ale medzi moje srdcovky patrí Star Trek, ktorého som veľkým fanúšikom. Hrdý člen diMANzie, pred kamerou aj v postprodukcii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *