Manga alebo seriál JuJutsu Kaisen je už dobre známym pojmom pre všetkých fanúšikov žánru. Celá franšíza je jednou z najpopulárnejších, ktoré pochádzajú z japonskej tvorby. Samotný anime seriál iba nedávno získal ocenenie „Anime roka 2024“, ocenenie za „najlepšiu akciu“, „najlepšiu kinematografiu“. Shota Goshozono získal tiež ocenenie, ako „najlepší režisér“ za prácu na 2. sérii JuJutsu Kaisen.

Seriál získal aj množstvo ďalších ocenení v rámci „Crunchyroll Anime Awards“ za rok 2024, čo iba nasvedčuje o tom, že ide o skutočne jedinečný počin. Na trhu sa franšíza pohybuje od 5. marca 2018, kedy uzrela svetlo sveta prvá manga. Následne, 3. októbra 2020, dorazila prvá séria seriálu, ktorá absolútne zastrela akúkoľvek konkurenciu.

Hlavnými postavami sú Yuji Itadori, Megumi Fushiguro, Nobara Kugisaki a ich učiteľ Satoru Gojo (podľa jeho slov, najmocnejší JuJutsu mág). Príbeh nám predstavil niekoľko ďalších skvelých vedľajších postáv, pričom polemizuje o kliatbach/démonoch, ktorí sa nachádzajú vo svete ľudí. Primárnou úlohou JuJutsu mágov je ľudí chrániť pred spomínanými kliatbami, ktoré terorizujú ľudstvo.

Yuji Itadori v úvode príbehu zje prst démona Ryomena Sukunu (Kráľ kliatieb), vďaka čomu chce väčšina ľudí Itadoriho mŕtveho, alebo využiť pre potreby JuJutsu mágov. Sukuna je najmocnejší démon/kliatba, aká sa kedy na Zemi vyskytovala. Yuji aj jeho ďalší kamaráti sú študentmi na škole Tokyo Prefectural Jujutsu High School, kde sa pod vedením Gojo Satoruho zlepšujú a trénujú v umení JuJutsu.

Školy JuJutsu mágov, ich riaditelia a schopnosti

Ako sme vyššie načrtli, každý JuJutsu mág navštevuje určitú strednú školu určenú pre zdokonaľovanie svojich schopností. Yuji Itadori sa dostane na Tokyo Prefectural Jujutsu High School, pričom existuje aj ďalšia, sesterská škola – Kyoto Prefectural Jujutsu High School. Obidve školy vedie riaditeľ, ktorého schopnosti sa pohybujú na vysokej úrovni, v porovnaní s inými mágmi (alebo Gojom).

Tokyo Prefectural Jujutsu High School vedie riaditeľ, Masamichi Yaga. Ide o JuJutsu mága, ktorý je známy svojou schopnosťou vytvárať zvieratá a objekty pomocou zakliatej techniky nazývanej „Puppet Manipulation“. áto technika mu umožňuje oživiť plyšové hračky a iné objekty tak, že im vdýchne umelú dušu. Tieto objekty potom môžu vykonávať rôzne úlohy a bojovať podľa jeho príkazov.

Kyoto Prefectural Jujutsu High School vedie riaditeľ, Gakuganji Yoshinobu. Gakuganji, aj napriek svojmu vzhľadu starca, je výnimočným JuJutsu mágom. V súbojoch využíva techniku známu, ako „Reverse Cursed Technique“, ktorá mu umožňuje liečiť seba alebo iných. Okrem toho využíva aj elektrickú gitaru, ako svoju hlavnú zbraň, ktorá v kombinácii s jeho zakliatou energiou dokáže generovať výkonné útoky.

Na školách sa okrem riaditeľov nachádzajú aj zamestnanci školy – učitelia. Na škole v Tokyu môžeme naraziť na mená, ako napr. Atsuya Kusakabe, Gojo Satoru, Kiyotaka Ijichi alebo Shoko Ieiri. Naopak, v Kyote by sme mohli stretnúť napr. Utahime Iori, ktorá je neustále, ale v priateľskom rozpore, s Gojom Satoru.

Zdroj: Redakcia/Crunchyroll

Trieda Yujiho Itadori a jeho výnimoční spolužiaci v JuJutsu Kaisen

Yuji Itadori, v seriáli JuJutsu Kaisen, navštevuje 1. ročník, kde má ďalších dvoch spolužiakov. Následne tu máme aj 2. a 3. ročník, kde sa objavujú iné charaktery, ktoré sa v príbehu pravidelne vyskytujú. Avšak, jeho najbližšími sú Megumi Fushiguro a Nobara Kugisaki. Fushiguro bol JuJutsu mágom ešte predtým, ako sa Yuji dostal na školu. Kugisaki nastúpila približne v rovnakom čase, ako Yuji.

Yuji Itadori je neuveriteľne atleticky nadaný, a aj napriek tomu si nevyberá športovú kariéru, zaujíma ho skôr okultizmus. Po tragických udalostiach Yuji nastupuje na školu s cieľom nájsť zmysluplný spôsob, ako pomáhať iným a chrániť ich pred kliatbami. Yuji je veľmi priateľský, optimistický a často koná srdcom viac než hlavou.

Yuji sa stáva hostiteľom prekliatej bytosti zvanej Sukuna, jedného z najmocnejších prekliatych duchov. To mu dáva mimoriadne schopnosti, vrátane rýchlej regenerácie, zvýšenej fyzickej sily a odolnosti. Yujiho kontrola nad prekliatou energiou je základom jeho bojových schopností. V spojitosti s jeho atletickým nadaním, sa stáva jedným z najnebezpečnejších JuJutsu mágov v boji na blízko.

Zdroj: Redakcia/Crunchyroll

Megumi Fushiguro je opakom Yujiho

Megumi je pokojný a rozvážny, často kontrastujúci s Yujiho energickým a impulzívnym správaním. Je veľmi strategický a často analyzuje situácie predtým, než sa rozhodne konať. Jeho minulosť je zahalená rúškom tajomstva, ale je jasné, že má silné motívy chrániť iných.

Megumi má schopnosť používať „Ten Shadows Technique“, ktorá mu umožňuje vyvolávať rôzne druhy prekliatych duchov a zvierat zo svojich tieňov. Tieto entity môže používať na boj alebo pomoc v rôznych situáciách. Je tiež schopný manipulovať s terénom a používať svoje schopnosti na strategické využitie v boji.

Zdroj: Redakcia/Crunchyroll

Nobara Kugisaki svojou osobnosťou vyvažuje celú skupinu

Nobara je veľmi sebavedomá a hrdá na svoje schopnosti. Je odvážna a vôbec nebojí sa vyjadriť svoje názory, čo často vedie k silným, ale priateľským narážkam medzi ňou a jej spolužiakmi, alebo žiakmi vyšších tried. Jej motivácia zahŕňa túžbu žiť podľa vlastných pravidiel a byť nezávislá.

Nobara používa techniku zvanú „Straw Doll Technique“, pri ktorej využíva kladivá, klinec a bábiky zo slamy na koncentrovanie svojej prekliatej energie alebo zasiahnutie svojich nepriateľov na diaľku. Jej bojový štýl je unikátny a umožňuje jej riešiť súboje na rôzne spôsoby.

Zdroj: Redakcia/Crunchyroll

Učiteľ a najmocnejší JuJutsu mág súčasnosti – Gojo Satoru

Gojo Satoru je jedna z najvýraznejších a najobľúbenejších postáv v anime a mange JuJutsu Kaisen. Je učiteľom na Tokyo Metropolitan Curse Technical College (Tokyo Jujutsu High) a zohráva kľúčovú úlohu v príbehu ako mentor hlavných postáv. Na prvý dojem pôsobí veľmi bezstarostne, až ľahostajne, čo je v unikátnom kontraste s jeho bojovými schopnosťami, ktorým sa nevyrovná žiadny mág súčasnosti.

Napriek jeho neformálnemu správaniu sa a často ležérnemu prístupu k výučbe, Gojo je veľmi inteligentný a všímavý. Jeho schopnosť predvídať vývoj udalostí a manipulovať s informáciami ukazuje, že pod jeho bezstarostným vonkajškom sa skrýva taktický a vypočítavý charakter. Ako sme už vyššie načrtli, Gojo je najmocnejším mágom, ktorý využíva techniku „Limitless“ a extrémne vzácnu schopnosť „Six Eyes“.

Technika „Limitless“ mu umožňuje manipulovať s priestorom na subatomárnej úrovni, čo mu dáva schopnosť vytvárať bariéry, ktoré môžu oddeliť alebo priblížiť objekty, kliatby alebo ľudí. Tento efekt môže byť použitý defenzívne alebo ofenzívne, čo mu poskytuje enormnú taktickú výhodu v boji. Jeho schopnosť „Six Eyes“ naopak znižuje spotrebu prekliatej energie a zvyšuje efektivitu jeho techník.

Práve vďaka tomu dokáže udržiavať svoje schopnosti aktívne s minimálnou únavou. Gojo je nielen extrémne mocný, ale aj veľmi ochotný ochraňovať svojich študentov a bojovať proti akýmkoľvek hrozbám. Jeho povaha a neochvejná podpora ho robia široko ďaleko známym a obľúbeným učiteľom a mentorom medzi všetkými študentmi na Tokyo Prefectural Jujutsu High School.

Zdroj: Redakcia/Crunchyroll
1
Avatar photo

Od Martin Krug

Zakladateľ a redaktor projektu diMANzia. Medzi najväčšie záľuby patrí populárna kultúra všeobecne, a s ňou spojené objavovanie rôznych zákutí tohto odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *