Zdroj: Prime Video

Už zajtra dorazí na Prime Video dlho očakávaná 4. séria seriál The Boys, ktorá opäť rozvetví jeden z najnapínavejších superhrdinských seriálov. Opäť tak v akcii uvidíme celú Bandu s Butcherom na čele, proti zvrátenej skupine super-hrdinov The Seven. 4. séria navráti do skupiny niekoľkých známych mien. Aktuálne sa zostava tímu skladá z Homelandera, The Deepa a A-Traina.

Nové mená, ktoré sa v tíme objavia sú Black Noir II, Sister Sage a Firecracker. To celkovo tvorí 6 členov, pričom práve v 4. sérii by sme sa mohli dozvedieť meno 7. člena. Queen Maeve a Starlight, kvôli nezhodám s vedením tímu v predchádzajúcich sériách tím opustili. Kto by sa mohol v skupine objaviť, ako záverečný člen je zatiaľ záhadou, ktorú si Kripke možno pripravuje až na 5. sériu.

My sa však dnes pozrieme na vodcu, resp. hlavného člena tímu The Seven, ktorým je Homelander. Ide o zvrátený ekvivalent Supermana. Tzn. Homelander dokáže lietať, má nadprirodzenú silu, sluch, vďaka ktorému počuje na kilometre, laserový zrak, pričom ostatné zmysly, ako je čuch a hmat, sú taktiež na extrémne vysokej úrovni.

Avšak, v porovnaní so Supermanom, ktorý je stelesením dobra, je Homelander absolútne diabolský a zlý superhrdina. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o vždy ľudstvo chrániaceho hrdinu, no v jeho súkromí, ako sme mali možnosť sa už viackrát presvedčiť, ide o ťažko narušeného a mentálne chorého psychopata bez emocionálneho cítenia. A práve na jeho zvrátenú osobnosť sa zameriame v riadkoch nižšie.

Úhlavný antagonista franšízy The Boys – narcistický Homelander

Ako už plynie z titulku, ide o hlavného antagonistu/záporáka franšízy The Boys. Je veliteľom superhrdinského zoskupenia „The Seven“. Jeho ľudské meno je John Gillman, avšak sám nie je obyčajným človekom. Ide o bytosť s nadpridozenými schopnosťami, podobnými Supermanovi od DC Comics, ktorého vytvorili v tajných laboratóriách Vought-American pomocou látky zvanej Compound V.

Už počas obdobia, keď sa nachádzal v maternici, nadopovali jeho „biologickú“ matku touto látkou. Narodil sa však, ako sirota, a vychovávali ho v izolácii, kde na ňom vykonávali množstvo experimentov, vrátane pripútania k jadrovej bombe pre prípad, že by sa stal nekontrolovateľným. Už v detskom veku preukázal extrémnu silu, schopnosť lietať, využívať laserový zrak a ďalšie vylepšené zmysly.

Spoločnosť Vought International potrebovala vytvoriť dokonalého amerického superhrdinu na štýl Supermana alebo Captaina Americu. Za jeho „správnou“ fasádou sa však skrýva zvrátený, diabolský, narcistický, priam až sadistický jedinec bez akýchkoľvek morálnych zábran. Jeho zlomyseľnosť a zvrátenosť pramenia z jeho izolovaného detstva a výchovy, počas ktorej nepoznal lásku ani súcit.

V komiksoch sa často dopúšťa ohavných činov, ako je vražda a znásilnenie, čo len potvrdzuje jeho postavenie ako nemilosrdného tyrana. Jeho hlavným napriateľom je skupina The Boys, ktorá sa ho snaží zničiť. Vďaka jeho mentálnej nestabilite a egoizmu je častokrát zatlačený do úzadia, čo vedie k jeho krátkodobej porážke.

Zdroj: Redakcia/WildStorm

Homelander trpí závažnými duševnými poruchami

Ako sme už vyššie naznačili, Homelander má niekoľko viacerých problémov, ktoré však nemajú nič spoločné s jeho fyziológiou. Homelander trpí viacerými duševnými poruchami, ktoré prispievajú k jeho zlovestnému správaniu. Medzi najvýraznejšie patrí narcistická porucha osobnosti (NPD). Osoby s touto poruchou majú prehnané sebavedomie, nedostatok empatie a neustále sa snažia porovnávať s ostatnými.

Deje sa tak z dôvodu, aby si udržali pocit svojej nadradenosti. Homelander sa považuje za nadradeného nielen kvôli svojim super schopnostiam, ale aj kvôli svojej inteligencii, šarmu a fyzickému vzhľadu. Tento pocit nadradenosti ho vedie k tomu, že iných znevažuje, zneužíva a kedykoľvek porušuje ľudské práva​. Prehĺbeniu jeho duševnej nestability značne napomohla jeho izolácia v detstve.

Vďaka väzneniu v detstve, kedy nemal možnosť poznať pocity lásky a podpory, sa u Homelandera vyvinula silná depresia a narušil sa vývin jeho mozgu. To významne zhoršilo jeho psychologické problémy. Homelander prejavuje tiež známky psychopatie a sociopatie, ktoré sa prejavujú jeho nezáujmom o pocity iných a jeho schopnosťou páchať extrémne násilie bez ľútosti.

Jeho motivácie často vychádzajú z jeho potreby uspokojiť svoje ego a dosiahnuť osobné potešenie, nie zo zmyslu pre spravodlivosť alebo morálku. Tento nedostatok empatie a morálnych zábran ho vedie k činom, ako sú masové vraždy a znásilnenia, pričom sa nezamýšľa nad dôsledkami pre svoje obete. Homelander je výsledkom kombinácie genetických modifikácií a drastických psychologických faktorov.

Zdroj: Redakcia/Amazon Prime Video

Správali by sa ľudia rovnako, keby získali obdobné schopnosti?

Mnohí fanúšikovia seriálu a komiksov The Boys sa často oháňajú tvrdeniami, že keby sa bežný človek zhostil rovnakých schopností, malo by to podobné následky, ako u Homelandera. Ide o veľmi diskutabilnú tému, ktorá rozdeľuje fanúšikov na dva tábory. Nakoľko však franšíza väčšinu superhrdinov škatuľkuje, ako zvrátené bytosti, niet sa čomu čudovať.

Faktom však môže byť opak. Treba vziať do úvahy, že Homelander trpí vyššie spomínanými a hneď niekoľkými duševnými poruchami. Tzn. Homelander zabíja nie z dôvodu spravodlivosti a morálky, no preto, že sa mu to páči a vzrušuje ho to. Naopak, bežní ľudia majú určitý morálny kompas, ktorý často napovedá o správnom alebo nesprávnom konaní.

Homelander rozhoduje na základe vlastného uspokojenia, nie na základe dobra a zla. Jeho najznámejší výrok „Som Homelander. Môžem robiť, čo chcem…“ to jasne dokazuje. Homelander je sociopatický megaloman, ktorý znásilňuje a zabíja, kedy sa mu zachce.

Tvrdiť, že priemerný človek by mohol byť ako Homelander, úplne zjednodušuje jeho zlo a predpokladá, že priemerný človek by znásilňoval a zabíjal len preto, že by mohol.

Zdroj: Redakcia/WildStorm/Amazon Prime Video
2
0
Avatar photo

Od Martin Krug

Zakladateľ a redaktor projektu diMANzia. Medzi najväčšie záľuby patrí populárna kultúra všeobecne, a s ňou spojené objavovanie rôznych zákutí tohto odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *