Preskúmajte momenty, počas ktorých najväčší protivník Supermana – Lex Luthor vystihol podstatu — jeho ostrý rozum a chladná logika často trafili do čierneho.
V kriminálnom svete DC komiksov nesie každý omyl nepríjemné následky. Niekedy stojí iba reputáciu, inokedy ide o život. Bežný zločinec často váha, počíta riziká a váži možnosti pred ďalším činom. Avšak tento superzloduch z DC sveta túži po väčšej moci, hoci risk narastá. Je ním práve Supermanov najväčší nepriateľ Lex Luthor. Roky pripravoval plán za plánom, dúfal v víťazstvo, no zažil trpké prehry.
V príbehu Justice League vs. Godzilla vs. Kong od Briana Buccellata a Christiana Duceho Lex sám priznáva: chyby bolia, nenávisť voči sebe samému narastá. Niekedy prichádza dokonca veľkolepý pád. Napriek tomu nepôsobí ako jednoduchý stroj bez duše. Vytvoril najšialenejšie lúpeže a sprisahania v dejinách super-hrdinských komiksov.
Jeho taktika, prístup a spôsob uvažovania zasiahli cieľ častejšie, než sa zdá. Preto vznikol aj tento zoznam najpamätnejších okamihov, kedy sa Lex Luthor naozaj nemýlil.

Superman je mimozemská hrozba pre spoločnosť
Lex Luthor považuje Supermana za existenčnú hrozbu pre ľudstvo. Vníma ho ako potenciálneho tyrana, ktorý môže kedykoľvek zneužiť svoju moc. Buď sa tak rozhodne sám, alebo pod vplyvom iných prevezme rolu neporaziteľného vykonávateľa cudzej vôle. Počas desaťročí sa tento názor viackrát potvrdil. V príbehu The Dark Knight Returns od Franka Millera sa Superman mení na poslušného nástroja vlády.
Nepodkladajú to len udalosti z hlavnej reality DC sveta. V sérii Superman: Red Son od Marka Millara sa ocitá pod vplyvom sovietskej ideológie, ktorá z neho vytvorí zbraň komunizmu a neskôr všemocného diktátora.
Luthor navyše tvrdí, že závislosť ľudstva od Supermana brzdí náš vývoj. Spoločnosť tak stráca vlastnú silu, kreativitu a schopnosť riešiť problémy. Tento argument často vyznieva ako výkrik zloducha, no občas sa dostáva aj k ušiam tých, ktorí ho vnímajú s odstupom.
V sérii All-Star Superman od Granta Morrisona získa Luthor na krátky čas Supermanove schopnosti. Zažije ich bremeno a súčasne odhalí, ako veľmi sa ľudstvo spolieha na jedného jediného jedinca. Uvedomí si, že táto závislosť mení ľudí na slabších, odkázaných na mimozemského záchrancu.

Batman má pravdu: Joker predstavuje nekontrolovateľnú hrozbu pre bezpečnosť
Lex Luthor stavia na dlhodobej stratégii. Každý detail podlieha presnému plánovaniu, pričom cieľom zostáva maximálna efektivita. Takýto prístup vyžaduje disciplínu, presnosť a úplnú koordináciu. Vďaka tomu vníma Luthor Jokera ako nepredvídateľného a zbytočného. Impulzívne konanie vedie podľa neho vždy k chaosu a následnému zatknutiu.
Tento názor nevznikol náhodne. V komikse The Joker (1976) #7 od Elliota S. Maggina dôjde k výmene osobností medzi Luthorom a Jokerom. Joker vďaka racionálnejšiemu pohľadu dosahuje vyššiu efektivitu, no považuje ju za nudnú. Naopak, Luthor nedokáže zniesť Jokerovu impulzívnosť a neustále improvizovanie.
Aj keď Joker dokáže vytvoriť plán na ovládnutie sveta, jeho realizácia naráža na zásadný problém. Vymyslený plán si vyžaduje mieru šialenstva, ktorú možno nájsť len v úplne nekontrolovateľnej mysli. V takom stave však nefunguje žiadna logika, a preto sa jeho vízia nedá uskutočniť.
Luthor teda chápe, že Joker nikdy nevytvorí stabilný systém. Svet pod jeho vedením by neprežil, pretože nedokáže existovať bez chaosu.

Lex Luthor tvrdí, že svet kráča po hrane – stačí jeden vyšinutý super-hrdina
Lex Luthor opakovane tvrdí, že bytosti ako Superman sa nachádzajú mimo dosahu zákona. Navyše verí, že každý člen Justice League dokáže prevziať kontrolu nad svetom, ak zlyhá. Podľa neho stačí jeden jediný hrdina, ktorý nezvládne tlak alebo stratí rozum. Táto predstava posilňuje jeho presvedčenie, že on sám vystupuje ako jediný ochranca ľudstva.
Možno ide o egomaniakálnu víziu, no zároveň znie nepríjemne reálne. V príbehu JLA: Tower of Babel od Marka Waida sa práve Batman stane hrozbou. Zo strachu pred ostatnými vytvorí plány, ktoré dokážu neutralizovať všetkých členov tímu. Vrátane Supermana. Ra’s al Ghul tieto plány ukradne a následne použije. Výsledkom je celosvetový chaos.
Zarážajúce zostáva, že tieto scenáre vytvoril práve Batman. Jeden z najdôveryhodnejších hrdinov celého DC sveta. Práve tento fakt úplne potvrdzuje Luthorove varovania. Ak aj ten najstabilnejší hrdina dokáže spustiť reťazec katastrof, čo potom ostatní? Nejde o čisté zlo, stačí slabosť, neistota, chyba. Luthor síce nemá vždy pravdu, no tentokrát vystihol jadro problému až znepokojivo presne.

Superzloduchom v DC Univerze sa nedá veriť
Lex Luthor neprejavuje nedôveru len voči Supermanovi či Justice League. Výraznú averziu cíti aj voči ostatným super-zloduchom. Považuje ich za príliš impulzívnych, sebeckých a krátkozrakých na akúkoľvek spoľahlivú spoluprácu. Tvrdí, že super-hrdinovia, rovnako ako zákon, využívajú systém postavený na ich víťazstve. Zločinci hrajú s nevyrovnanými kartami.
Preto sa Luthor zapája do spoločných plánov iba vtedy, keď mu to priamo prospieva. V opačnom prípade nevidí dôvod dôverovať komukoľvek.
Jasný dôkaz ponúka séria Forever Evil od Geoffa Johnsa. Po zmiznutí Justice League musí Luthor zorganizovať tím super-zloduchov, aby čelil Crime Syndicate. Niektorí členovia prinesú výsledky, no viacerí sledujú vlastné ciele. Dôsledkom je nestabilná spolupráca. Navyše Deathstroke zradí Luthora a pridá sa na stranu nepriateľa.
Ďalší príklad nájdeme v príbehu Lex Luthor: Man of Steel od Briana Azzarella. Tam Luthor navrhne zložitý plán na porazenie Supermana. Partnerstvo s Johnom Corbenom, známym ako Metallo, však zlyhá. Nestabilita zničí celú stratégiu. Lex Luthor teda presne chápe: ak treba niečo vykonať správne, netreba to zveriť banditom.

Samotný Lex Luthor naozaj patrí medzi supergéniov
Lex Luthor často a rád rozpráva o svojich schopnostiach, úspechoch a vízii záchrany ľudstva. Mnohí jeho slová vnímajú ako samoľúbe chválenkárstvo, ktoré netreba brať vážne. V spoločnosti sa totiž často objavujú jedinci, ktorí stúpajú nahor bez zásluh, len vďaka náhode. Luthor sa však do tejto kategórie nezmestí.
Aj napriek niekoľkým omylom, jeho genialita v určitých oblastiach ostáva nepopierateľná. V komikse Superman #149 dokáže počas pobytu vo väzení vytvoriť liek na rakovinu, a zároveň pripravuje plán na zneškodnenie Supermana. Ďalším príkladom zostáva príbeh Superman: Lex 2000 od Jepha Loeba, kde sa Luthor stane prezidentom Spojených štátov.
Tieto udalosti potvrdzujú jeho výnimočný intelekt, schopný riešiť zložité problémy. Luthor dokáže pôsobiť nielen ako vedec, ale aj ako stratég s ambíciou ovplyvňovať celý svet. Preto tvrdí, že si zaslúži miesto medzi najdôležitejšími osobnosťami v ochrane DC Univerza.
Aj keď znie jeho vyhlásenie o najvyššej inteligencii trúfalo, viaceré skutky túto myšlienku podporujú. Lex Luthor si svoje postavenie nevydupal rečami, ale dôkazmi.
