Seriál Star Trek: Strange New Worlds (2022) je akčná sci-fi dráma produkovaná streamovacou službou Paramount+, pričom na Slovensku je dostupná prostredníctvom služby SkyShowtime. Dej samotného seriálu sa odohráva medzi udalosťami Star Trek: Discovery (2017) a Star Trek: The Original Series (1966).

Sledujeme v ňom príbeh kapitána Christophera Pika/Anson Mount (Doctor Strange in the Multiverse of Madness), vedeckého dôstojníka Spocka/Ethan Peck (The Sorcerer’s Apprentice), prvú veliacu dôstojníčku Unu/Rebecca Romijn (X-Men) a posádku USS Enterprise NCC-1701 ako skúmajú nové podivné svety.

Ako sa darilo tomuto počinu v 2. sérii?

Herci aj v druhej sérii stvárnili svoje role dokonale, priniesli do postáv svieži vietor, no stále dodržiavajú charakteristické črty postáv zo Star Trek: TOS, ktorými sa postavy raz stanú, nakoľko sa jedná o jednu časovú líniu. V seriáli tiež vidíme situácie, do ktorých sa postavy ešte nikdy nedostali a bolo zaujímavé sledovať vývoj ich charakterov.

Medzi najlepšie stvárnené postavy patrí jednoznačne Spock, pri ktorom sme mali možnosť preskúmať aj jeho emočnú stránku.

Strange New Worlds

Príbeh je štruktúrovaný ako klasický Star Trek. Narozdiel od Star Trek: Discovery a Picard, kde každý diel na seba navzájom nadväzoval a príbeh sezóny bol jednotný, Strange New Worlds sa vrátil ku koreňom Star Treku, kde je príbeh epizódny. Epizódy teda môžu byť rôznorodé, príbeh nie je umelo naťahovaný a tvorcovia majú možnosť experimentovať.

A to sa využilo naplno. Na scenári si dali tvorcovia veľmi záležať a naservírovali nám skutočne netradičné žánre epizód. Dočkali sme sa akčnej, filozofickej, hororovej, animovano-hranej epizódy, muzikálu, ale aj cestovania v čase. Každý žáner má však v rámci celkového deja sezóny vlastné opodstatnenie.

V sérii sme sa dočkali tiež prvého crossoveru s animovaným seriálom Star Trek: Lower Decks. Crossover sa podaril, no nakoľko nie sme veľkými fanúšikmi Lower Decks, tak dané postavy, ktoré boli premiestnené do seriálu boli na náš vkus značne otravné.

Samotné charaktery z Lower Decks (Brad Boimler/Jack Quaid, Beckett Mariner/Tawny Newsome) prišli otravné aj samotným postavám zo Strange New Worlds, čo vytvorilo viacero vtipných situácií. Túto epizódu režíroval sám Jonathan Frakes (obľúbený William Riker z Novej Generácie), ktorý je jeden z najlepších Star Trek režisérov súčasnosti.

Ďalšie pozitíva seriálu

Za zmienku stojí dozaista muzikálová epizóda, ktorá vznikla v spolupráci so samotným Broadwayom. Celý album môžete nájsť na všetkých hudobných streamovacích službách pod názvom Subspace Rhapsody. Medzi piesňami je ťažké vybrať si favorita, no otváracia skladba Status Report patrí medzi naše najobľúbenejšie.

Strange New Worlds

Po technickej stránke je séria na veľmi vysokej úrovni. Kamera, zvuk aj strih sú spracované excelentne a nie je im takmer čo vytknúť. Efekty sú na úrovni filmovej produkcie. Enterprise, vesmírne scény, planéty a kulisy vyzerajú realisticky, vďaka čomu divák ani nezachytí že ide o CGI.

Záverečné zhodnotenie

Tvorcovia sú fanúšikovia Star Treku, čo je citeľné. Asi najväčším negatívom je, že každá postava dostáva až príliš vlastného priestoru a klasické poňatie Star Treku, kde boli hlavnými protagonistami kapitán, vedecký a veliaci dôstojník ide do úzadia. V jednej epizóde dokonca kapitána ani nenájdete, nakoľko je mimo lode a rieši dejovú linku, o ktorej sa dozvieme až v inej epizóde.

Taktiež by celkovému prevedeniu seriálu nezaškodilo, keby sa v sérii preskúmalo viac nových svetov.

Druhá séria síce nie je dokonalá, prvá bola kvalitatívne na mierne vyššej úrovni, no odnáša si od nás solídnych 8,5 z 10.

Ak ste fanúšikom Star Treku, tak budete zo série nadšení. Ak ste sa ešte k Star Treku nedostali a nemáte chuť pozerať originálnu sériu z roku 1966, prvá a druhá séria sú pre vás viac ako vhodné.

PS: Seriál bol ešte pred premiérou druhej série obnovený pre tretiu sériu, ktorá by mala doraziť na streamovaciu službu Paramount+ v roku 2024, no kvôli štrajku v Hollywoode sa jej pravdepodobne dočkáme až v roku 2025, nakoľko pred jeho začiatkom bola spustená iba predprodukcia.

3
Avatar photo

Od Marek Jackman

Najviac sa zameriavam na svet Marvelu a DC, ale medzi moje srdcovky patrí Star Trek, ktorého som veľkým fanúšikom. Hrdý člen diMANzie, pred kamerou aj v postprodukcii.

Komentáre k článku “Podivné nové svety Star Treku: Dokáže si seriál udržať priazeň fanúšikov aj po rokoch?”
  1. Hoci mám rozpozeranú druhú sériu bez videnia tej predošlej, veľmi sa mi doteraz páčili všetky časti, zatiaľ som skončila na crossoveri, čo je podľa mňa zatiaľ taká najslabšia časť, ale seriál je velmi kvalitný a baví ma ho pozerať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *