Nový tieň bol príbeh, ktorý napísal Tolkien, ako sequel k slávnej trilógii Pána Prsteňov. Napísal celkovo 3 verzie tohto príbehu. Každá verzia sa trochu líšila od tej predchádzajúcej drobnými zmenami a vylepšeniami. Finálnu verziu dokončil v roku 1972, približne 15 mesiacov pred svojou smrťou.

Príbeh „The New Shadow“ mal okolo necelých 13 strán čistého textu, a samotný autor ho považoval iba za fragment a nie plnohodnotné dielo.

The New Shadow, alebo Nový tieň, riešil témy, ako nespokojnosť v spoločnosti, ktorá narástla vďaka dlhodobému mieru a vojenskej pasivite. V tomto príbehu vznikol spolok známy, ako Kult Temného Stromu, ktorý vykonával satanistické a temné praktiky a rituáli. Predstavitelia tohto temného spolku boli v drvivej väčšine adolescenti a mladí Gondorčania. Teda tí, ktorí si už na vojnu proti Sauronovi nepamätali.

Starý Borlas, Mladý Saelon a Temný Herumor

Nový tieň sa odohrával približne 100 rokov po smrti Aragorna Ellesara, prvého kráľa zjednoteného kráľovstva, na konci vlády jeho syna Eldariona. Hlavými hrdinami boli Borlas, jeden z mála starých Gondorčanov, ktorí si pamätali na Vojnu o prsteň proti Sauronovi. Na druhej strane Saelon, ktorý bol mladým Gondorčanom a priateľom Borlasovho najmladšieho syna Berelacha.

Borlas a Saelon v príbehu diskutovali o temných udalostiach a obavách v Gondore po páde Saurona. Starší Borlas spomínal na časy minulé a mal pocit že sa vrátila temnota do Stredozeme. Opisoval zlo v srdciach mladých ľudí, ktorí boli presýtení mierom, pretože si nepamätali na krvavé vojny so Sauronom. Borlas sa obával o budúcnosť Gondoru, aj napriek tomu že hrozba z východu bola dávno zažehnaná.

Saelon rozprával Borlasovi o kulte menom Temný Strom. V dialógu Saelon opisuje Temný Strom, ako spolok alebo kult uctievačov Saurona a jeho temných síl. Borlasa táto informácia veľmi znepokojuje, pretože to iba potvrdzuje obavy, ktoré mal. Ďalej Saelon spomenul aj meno Herumor, ktoré Borlasovi vyčarilo na tvári nepríjemný úškrn, ako keby to meno už niekedy v minulosti počul.

Zdroj: Redakcia/LotR

Saelonova ponuka a Borlasova nedôvera

Herumor v preklade znamenal Temný pán. Saelon opisoval Herumora, ako vodcu kultu Temného Stromu, do ktorého sa pridalo veľké množstvo mladých Gondorčanov. Saelon rozprával o Herumorovi a jeho kulte, ako keby bol jedným z nich a snažil sa Borlasa naverbovať do jeho radov. Borlas a Saelon mali jeden na druhého veľa otázok, ale ani jeden nechcel odpovedať na otázky toho druhého ako prvý.

Saelon ponúkol Borlasovi, aby sa vydal s ním na cestu, aby mu mohol odpovedať na všetky otázky. Borlas sa domnieval, že ide o akúsi pascu. Mal pocit, že Saelon patrí ku kultu alebo je to jeden z jeho špehov. Borlas sa rozhodol nevydať na cestu so Saelonom. V tomto bode sa nám príbeh náhle končí, nakoľko Tolkien nestihol dopísať pokračovanie.

Zdroj: Redakcia/LotR

Pohľad Christophera Tolkiena na Nový tieň

Tolkienovi sa tento nový príbeh zdal moc pochmúrny a nezaujímavý. Bál sa, že by týmto príbehom odradil veľa čitateľov. Preto sa rozhodol príbeh opustiť tesne pred smrťou. Nikdy ho nedokončil. Ďalší z dôvodov bol, že sa mu ťažko hľadala nová zápletka, ktorá by mohla konkurovať jeho predošlej trilógii, Pán Prsteňov.

Dokonca aj samotný Christopher Tolkien, syn a editor, slávneho autora, zdieľal rovnaký názor ako jeho otec. Christopher sa pokúšal príbeh dokončiť ale nakoniec to sa do toho nikdy nepustil. Avšak, na tento zaujímavý fragment zo sveta Stredozeme môžete naraziť v knihe „Nedokončené príbehy Stredozeme a Númenoru“, ako súčasť tretieho zväzku „Nedokončených príbehov“.

Zdroj: Redakcia/LotR
1
Avatar photo

Od Frenz Penz

Som vášnivým fanúšikom Tolkienovej Stredozeme, kam sa najviac upierajú moje články. Mimo iného vystupujem ako hrdý člen moderátorského zastúpenia v diMANzii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *