Záverečný súboj medzi Molly Weasleyovou a Bellatrix Lestrangeovou patrí nepochybne k najikonickejším momentom celej série Harry Potter. V adaptáciách filmov tieto protichodné čarodejnice stvárňujú Julie Waltersová a Helena Bonham Carterová. Bellatrix predstavuje jednu z najväčších a najodpornejších postáv čarodejníckeho sveta.
Napriek tomu ju fanúšikovia zbožňujú, a preto jej smrť vyžadovala dramatický záver. Existovalo teda viacero postáv schopných ju vhodne poraziť. Napokon Molly pôsobí počas celej ságy ako láskavá materská postava, preto sa jej náhly prejav bojovnosti ukazuje mimoriadne uspokojivý.
Počas finálnej časti bitky o Rokfort, súboj symbolicky zdôrazňuje kontrast medzi materinskou láskou Molly a fanatickou agresivitou Bellatrix. Napriek tomu však vznikajú živé diskusie o tom, akým konkrétnym kúzlom Molly Bellatrix zabila. Očividne totiž nepoužila priamo Avada Kedavra.
Navyše svet Harryho Pottera obsahuje určité nedostatky v systéme mágie, pretože smrteľné zaklínadlá mimo Avada Kedavra zostávajú nejasne definované. Fanúšikovia sa preto sami pokúšajú vysvetliť túto záhadu. Na základe toho vzniklo niekoľko zaujímavých teórií o finálnom útoku Molly Weasleyovej.

Kúzlo mierené do srdca – Molly možno práve použila bežné kúzlo veľmi efektívne
Najobľúbenejšia a zároveň najpravdepodobnejšia teória hovorí, že Molly použila často používané omračovacie kúzlo (Stupefy). Pravdepodobne ním zasiahla Bellatrix na mimoriadne zraniteľnom mieste a s dostatočnou silou, aby spôsobila smrť. Posledné momenty súboja medzi Molly a Bellatrix znejú nasledovne:
„Bellatrix sa rozosmiala – smiech, ktorý pripomínal jej bratranca Siriusa, keď padal cez závoj. Harry náhle pochopil, čo sa vzápätí stane. Mollyino kúzlo preletelo popod natiahnutú ruku Bellatrix a zasiahlo ju priamo do hrude, rovno nad srdce. Víťazoslávny úsmev Bellatrix zamrzol, oči sa jej vypúlili. Na okamih pochopila, čo sa práve deje. Následne spadla, pričom dav hlasno jasal a Voldemort zareval.“
Zásah tohto typu mohol teda potenciálne zastaviť srdce (pričom pri znalosti muklovskej medicíny ho možno ešte šlo zachrániť). Napokon v knihe Harry Potter a Fénixov rád profesorku McGonagallovú zasiahlo niekoľko omračovacích kúziel. Školská zdravotníčka poznamenala, že profesorka mala šťastie, pretože také kúzlo niekedy spôsobuje smrť.
Preto omračujúce kúzlo občas preukázateľne spôsobuje smrteľné zranenia.

Temné kúzlo zosilnené silnými emóciami Molly – prišla o jedno dieťa
Jeden z používateľov Redditu prišiel s teóriou, že Molly mohla použiť temné kúzlo známe z minulosti. Toto kúzlo pravdepodobne posilnili jej pocity hnevu a žiaľu, ktoré v tom momente prežívala. Rovnaký princíp pritom platí aj v prípade omračujúceho kúzla. Fred zomrel počas prvej polovice bitky a Molly vstúpila do súboja s odhodlaním.
Žiadala preto, aby jej dovolili bojovať proti Bellatrix osamote, pretože Bellatrix takmer zabila Ginny. Tento moment sa teda výrazne vyznačuje intenzívnymi emóciami materskej lásky. Preto dáva zmysel, že práve tieto city ovplyvnili použitú mágiu.

Mohla Molly použiť viacero zaklínadiel?
Film trochu zmenil smrť Bellatrix na vizuálne dramatickejšiu. V knihe Molly zasiahla Bellatrix do hrude, po čom Bellatrix jednoducho spadla. Vo filme však Molly najskôr Bellatrix akoby skamenela a potom ju premenila na prach. Vizuálne to pôsobilo veľmi efektne. Fanúšikovia sa preto domnievajú, že Molly použila zaklínadlo Duro alebo Inmobulus, nasledované neznámym dezintegrujúcim kúzlom.
Táto teória dokonale pasuje do filmovej adaptácie. V knihe však možno Molly použila podobné kúzlo, ktoré usmrtilo Bellatrix zmrazením životne dôležitého orgánu namiesto celého tela.

Poznala Molly Dolohovovo zákerné zaklínadlo?
Pri diskusiách o súboji Molly a Bellatrix často zaznieva zmienka o Hermioninom zranení. Hermiona totiž takmer zomrela po útoku Dolohova na Oddelení záhad v knihe Fénixov rád. Použité zaklínadlo pritom spôsobilo jej náhly kolaps, pričom následne prechádzala dlhým zotavovaním. Smrťožrút Antonin Dolohov pritom zaklínadlo použil bez uvedenia názvu, opísané je iba ako „fialové“.
Hermiona teda unikla smrti len veľmi tesne. Molly mohla poznať toto zaklínadlo a za trochu odlišných okolností ho použiť proti Bellatrix. Preto existuje možnosť, že paradoxne Dolohovovo kúzlo spôsobilo smrť Bellatrix.

Kliatba, ktorá paralyzuje srdce – Existuje mnoho ďalších kúziel s rôznymi účinkami
A nakoniec, príbeh naznačuje, že čarodejnícky svet obsahuje množstvo zaklínadiel, ktorých texty sa zámerne neuvádzajú. Molly však patrí medzi vzdelané čarodejnice a disponuje širokým arzenálom, ktorý mohla využiť proti Bellatrix. Fanúšikovia preto navrhli viacero tvorivých hypotéz o tom, čo presne jej kúzlo spôsobilo.
Používateľ na portále Quora uvádza: „Možno existujú kliatby, ktoré dokážu paralyzovať srdce, zmraziť pľúca alebo odobrať kyslík z krvi.“
Kliatba zameraná na srdce najviac zodpovedá okamžitému kolapsu Bellatrix. Táto scéna zároveň ukazuje, že Molly ovláda pokročilú mágiu a dokáže sa v súboji brániť. Má prístup k množstvu účinných kúziel. Či by kniha mala túto časť viac vysvetliť, závisí od názoru čitateľa, no scéna zostáva legendárna.
