Keď sa Tony Stark ocitol pred otázkou, ako zastaviť nezastaviteľného Hulka, zrodil sa Hulkbuster. Napriek tomu, že Hulk predstavoval extrémnu výzvu, Stark nezostal pri jednom riešení. Naopak, okamžite prešiel k vývoju ďalších brnení, pripravených na rôzne typy hrozieb. Zatiaľ čo Hulkbuster ukázal silu a výdrž, iné obleky získali odlišné špecializácie.
S postupom času sa Iron Man rozhodol rozšíriť svoj arzenál aj proti iným super-hrdinom. Aj keď zdieľal s mnohými z nich spoločné ciele, zároveň neignoroval potenciálne riziká. Preto vznikli brnenia navrhnuté konkrétne proti Galactusovi, Thorovi či Captainovi Americovi. Navyše, každé z nich nieslo podpis technologickej precíznosti a dôslednej prípravy.
V prípade potreby sa tak Stark mohol rýchlo prispôsobiť nečakaným scenárom. Zatiaľ čo niektoré obleky zostali len ako koncepty, iné sa dočkali aj reálneho nasadenia. Postupne, cez rôzne generácie výzbroje, získaval kontrolu nad situáciami, ktoré by inak prerástli do chaosu. Aj preto sa Iron Man stal jedným z najstrategickejších mysliteľov medzi Avengermi.
Z pohľadu bežného človeka pôsobil ako génius s výnimočným intelektom a nezlomnou vôľou. Z hľadiska taktiky však predstavoval hrozbu pre každého, kto prekročil čiaru. Preto sa treba pýtať: „Ktoré ďalšie brnenia vytvoril? A pre koho ich vlastne pripravil?“ Toto sú najslávnejšie brnenia, ktoré Iron Man zostrojil v komiksoch, proti akýmkoľvek hrozbám.

Hulkbuster – boj proti Hulkovi
Brnenie vytvorené v 90. rokoch vzniklo ako reakcia na hrozbu menom Hulk. Prvý Hulkbuster predstavoval súčasť modulárneho obleku Iron Mana. Jednotlivé časti sa dali vymeniť alebo upraviť podľa potreby a charakteru misie. V roku 1994 prišlo na rad stretnutie s Profesorom Hulkom. Bitka prebehla pri továrni spoločnosti Stane International, ktorá kedysi vyrábala gama bomby, no práve prechádzala likvidáciou.
Nasledujúci test čakal brnenie Hulkbuster počas udalostí známych ako World War Hulk. Tentoraz sa Hulk zmenil na hrozbu v režime World Breaker. V tomto stave nečakalo Starka veľa šancí na výhru. Zásah postavy menom Sentry napokon ukončil konflikt a zastavil Hulka. Najznámejšie nasadenie Hulkbustera sa odohralo vo filme Avengers: Age of Ultron.
Hulk pod vplyvom mágie Scarlet Witch stratil kontrolu a následne zaútočil. Oblek Mark XLIV spojil modulárny koncept s filmovým dizajnom. Počas súboja sa viaceré časti brnenia poškodili alebo úplne zničili. Vďaka systému “Veronica” dorazili nové komponenty priamo z výsadkového modulu. Iron Man napokon zvíťazil, keď Hulka zrazil priamo cez výškovú budovu. Tento moment patril medzi vrcholy filmu.

Thorbuster – boj proti Thorovi
Iron Man a Thor sa raz stretli v ostrom súboji po zásahu zo strany Doctora Dooma. Stark sa rozhodol zájsť mimoriadne ďaleko, aby dokázal vyrovnať silu spojenca aj protivníka. Vytvoril brnenie inšpirované Asgardským Destroyerom, poháňané kryštálom, ktorý dostal priamo od Thora. Následne čelil samotnému Bohu hromu.
Obaja sa pustili do intenzívneho boja, no Thor počas súboja prejavoval viac sklamania než hnevu. Iron Man totiž premenil dar na zbraň a prejavil tým nedôveru. Napokon Stark zničil reaktor brnenia, čím zabránil väčšiemu ničeniu. Súboj sa skončil až po zásahu Captaina Americu, ktorý ich oddelil. Tento oblek si zachoval charakteristickú kombináciu červenej a žltej farby.
Zároveň však prevzal množstvo prvkov z Destroyera. Výsledkom sa stal masívny bojový stroj, ktorý vzbudzoval rešpekt. Aj keď išlo o dočasné riešenie, demonštrovalo Starkovu schopnosť reagovať na mimoriadne hrozby. Vďaka kombinácii technológie a asgardskej sily získal Iron Man výhodu, ktorú inak získať nedokázal. Brnenie sa zapísalo do histórie ako jeden z jeho najsilnejších výtvorov.

Godkiller Armor – boj proti Celestials
Brnenie Godkiller pôvodne nevzniklo v dielni Tonyho Starka. Pôvodnú verziu vytvorili Aspiranti na boj proti Celestials počas nebeskej vojny. Po stáročia sa uchovávalo vo vnútri Dysonovej sféry. Neskôr prešlo genetickým upravením, aby sa hodilo pre ešte nenarodeného syna Howarda Starka. Cieľom sa stalo odstrašenie potenciálnych hrozieb.
Avšak dieťaťom sa nestal Tony, ale jeho stratený brat Arno. Preto sa brnenie nedalo ovládať iným než ním. Celé riešenie záviselo od DNA, čo pripomínalo koncept známy z Evangelionu – len s hrdinami z Marvelu.
O niekoľko rokov neskôr si Tony vytvoril vlastnú verziu. Prvý model MK I Godkiller pripomínal Celestialov z Marvel Univerza. Pôsobil odlišne a neobsahoval typickú identitu Iron Mana. Až druhá verzia MK II priniesla rovnováhu medzi veľkosťou a vizuálom.
Tento oblek vznikol so zámerom čeliť božstvám vo vesmíre. Zároveň si udržal štýl, ktorý fanúšikovia spájali s postavou Tonyho. Následne z neho vzišiel Godbuster Armor – možno najsilnejší Starkov výtvor. Ten sa nakoniec dostal do rúk Arna a inšpiroval jeho vlastné prvé brnenie.

Phoenix-Killer Armor – boj proti Phoenix
Toto brnenie predstavuje ukážkový príklad situácie, keď Tony Stark vytvoril riešenie, no zároveň ešte viac prehĺbil problém. V rámci MCU sa postaral o vznik Ultrona a rozdelenie Avengers. V komiksoch od Marvelu vytvoril obrovské brnenie určené na zničenie Phoenix Force počas udalostí Avengers vs. X-Men. Namiesto zničenia sa sila rozdelila medzi päť bytostí.
Vznikli tak Phoenix Five: Cyclops, Emma Frost, Namor, Colossus a Magik. Z pôvodnej hrozby sa stala ešte väčšia komplikácia. Aj keď sa situácia považovala za čiastočné víťazstvo, nasledovali vážne následky. Stark použil svoju silu naplno a priamo zasiahli Inhumana. Výbuch roztrieštil entitu, čo viedlo k nečakanému výsledku.
Neočakával, že Phoenix ovládne päť mutantov a spôsobí ďalšie katastrofy. Napriek tomu sa Iron Man postavil kozmickej sile, čo vyžadovalo extrémnu odvahu. Brnenie, ktoré vtedy použil, patrilo medzi jeho najmocnejšie výtvory. Disponovalo technológiami určenými špeciálne na vesmírne hrozby.
V konečnom dôsledku ukázal svoju ochotu riskovať všetko, aj za cenu nepredvídateľných dôsledkov. Každé rozhodnutie nieslo následky, ktoré sa dotkli celého sveta. Tony však neustále hľadal riešenia, bez ohľadu na riziko.

Squirrelbuster Armor – boj proti Squirrel Girl
V komikse Unbeatable Squirrel Girl Beats Up the Marvel Universe vstúpila na scénu výstredná verzia brnenia menom Squirrelbuster. Tento oblek by však mohol stráviť viac času na dvore, naháňaním veveričiek a tréningom. V podstate ide o Hulkbuster s hlavou veveričky namiesto klasickej žltej masky. Napriek tomu prekvapivo funguje.
Tony Stark siahne po tomto obleku v momente, keď bežné brnenie nestačí. Dôvodom sa stáva zlomyseľná klonovaná verzia Squirrel Girl menom Allene. Súboj ukáže, že špeciálna výbava sa javí ako nevyhnutná. Vďaka tomu vznikne kuriózna, no účinná úprava tradičného brnenia.
Ďalší variant tohto obleku sa objaví aj v hre LEGO Marvel’s Avengers. Tentoraz ho ovláda samotná Squirrel Girl, čo prináša ďalšiu zaujímavú vrstvu do deja. Oblek dostane niekoľko dodatočných vylepšení, ktoré zvyšujú jeho účinnosť aj hravosť.
Aj keď brnenie pôsobí komicky, dokáže prekvapiť svojou praktickosťou. Príkladom sa stáva situácia, keď klasické riešenia nestačia. Stark opäť ukazuje kreativitu a flexibilitu v prístupe k nečakaným výzvam. Každý nový problém si vyžaduje netradičné riešenie – a niekedy aj hlavu veveričky.

Captain Marvel Buster – boj proti Captain Marvel
Model brnenia číslo 54 vznikol ako príprava na finálny stret s Captain Marvel počas udalostí Civil War II. Dizajn čerpal množstvo prvkov z výzbroje War Machine, no zároveň výrazne zvýšil výkon. Napriek tomu sa ukázalo, že nestačí úplne zvládnuť silu Carol Danvers.
Iron Man najskôr dokázal držať krok, no neskôr nastal zlom. Oblek postupne strácal funkčnosť, zatiaľ čo Marvel začala jeho rozoberanie. Situácia sa zhoršila natoľko, že Stark utrpel vážne zranenia a skončil v kóme. Do tej chvíle sa však držal statočne, čím preukázal svoju odolnosť.
V alternatívnom príbehu What If? získava Stark čiastočnú pomstu. Príbeh skúma možnosť, že súboj skončí opačne a Captain Marvel stratí vedomie. Autor Brian Michael Bendis naznačil, že brnenie obsahovalo unikátny zdroj energie. Ten však zostal v príbehu nezverejnený a pravdepodobne sa nikdy neodhalí.
S Bendisom pracujúcim pre DC Comics sa návrat k tejto téme javí ako nepravdepodobný. Napriek tomu ostáva model 54 pamätným symbolom Starkovej vytrvalosti. Každý prvok tohto obleku odrážal snahu čeliť protivníkovi, ktorý prevyšoval bežné štandardy.

Plastic Ghost Stealth Armor – boj proti Black Pantherovi
Počas série Marvel Knights Black Panther od Christophera Priesta sa Iron Man dostal do konfliktu s Black Pantherom. Výsledkom sa stala tvorba ďalšieho špeciálneho obleku, pripraveného čeliť vibrániu z Wakandy. Zaujímavosťou zostáva, že išlo o falošného Tonyho Starka z budúcnosti. Ten omráčil originálneho Starka a ukradol jeho plastové brnenie.
Takéto situácie sa v komiksoch objavujú pomerne často, preto fanúšikov už neprekvapujú. Samotné brnenie svojím vzhľadom pripomína Ultrona, čo jasne naznačuje jeho temnejší charakter. Dizajn pôsobí hrozivejšie než tradičné verzie Iron Mana.
Oblek zvládol nápor vibrániových pazúrov, čím preukázal pokročilú odolnosť. Aj napriek tomu sa súboj skončil víťazstvom Black Panthera. Napriek porážke ukázal Iron Man niečo dôležité – Stark vždy počíta s rezervným plánom. V prípade potreby siaha po riešeniach, ktoré iní ešte ani nezvážili.
Táto epizóda opäť zvýraznila, ako rýchlo vie Stark reagovať na výzvy. Dokonca aj v prípade, keď čelí súperovi s technologickou výhodou. Jeho schopnosť prispôsobiť sa a improvizovať ostáva jedným z jeho najsilnejších atribútov.

Galactus Buster – boj proti Galactusovi
Galactus sa v Marvel Univerze objavil viackrát ako hrdina, aj keď obvykle požiera planéty ako galaktický záporák. Pre lepšiu predstavu stačí nahliadnuť do série Ultimates 2 alebo do jeho dobrodružstiev po boku Thora. Naopak, v hre Marvel vs. Capcom 3 vystupuje výlučne ako záporák.
Po jeho porážke sa Tony Stark rozhodne navrhnúť nový oblek pre prípad jeho návratu. O konkrétnych detailoch sa toho veľa nezverejnilo, pretože sa objavil výhradne v závere Iron Manovej dejovej línie v klasickej hre.
Neskôr sa tento oblek ukázal aj v sérii Armor Wars, ktorá vychádzala z udalostí Secret Wars z roku 2015. Prvé predstavenie sa odohralo na obálke minisérie. Zobrazoval Iron Mana v červeno-žltom brnení tvarovanom podľa Galactusa, ako ničí Sochu slobody. Napriek vizuálnej sile nedostal priestor v hlavnom príbehu.
Slúžil však ako skvelá predzvesť epickej udalosti, ktorá položila základy Battleworldu. Celý dizajn poukázal na Starkovu pripravenosť čeliť aj galaktickým entitám. Každý oblek niesol konkrétny účel – tento mal za cieľ eliminovať najvyššiu hrozbu z vesmíru.

Godzilla Buster – boj proti Godzille
Podobne ako pri brnení inšpirovanom Galactusom vznikol aj Godzilla Buster ako jednorazový koncept. Objavil sa na špeciálnej obálke venovanej ikonickému jašterovi od Toho International. Táto séria obálok vznikla pri príležitosti vydania nového komiksu s Godzillou.
Zároveň išlo o oslavu vydania omnibusu, ktorý zhromažďoval staršie príbehy s týmto titánom v podaní Marvelu. Celkový koncept pripomínal Fin Fang Foom Buster, no upravený pre kladného monštruózneho hrdinu.
Brnenie proti Godzille sa svojím dizajnom viac blížilo svetu Pacific Rim než tradičnému štýlu Iron Mana. Práve to podčiarkovalo jeho filmový potenciál a ponúkalo priestor na vizuálne experimenty. Vďaka tomuto vzhľadu vznikla predstava možného crossoveru medzi Pacific Rim a Godzillou.
Aj keď sa takýto projekt nikdy nezrealizoval, samotný koncept zostal medzi fanúšikmi populárny. Iron Man opäť ukázal schopnosť reagovať na každú výzvu, dokonca aj tú, ktorú predstavuje gigantická príšera. V každom novom brnení sa odráža Starkova schopnosť kombinovať technológiu, štýl a cieľovú hrozbu.

Extremebiote Armor – boj proti symbiontom
Záverečné brnenie pôsobí trochu ako náhoda, no napriek tomu umožnilo Iron Manovi získať kontrolu nad symbiontným drakom. Tento moment sa odohral počas udalostí King in Black a slúži ako záverečný príklad v zozname. Nie preto, že vznikol na boj s hrdinom, ale skôr preto, že Stark ním zachraňoval život Venoma.
Spojením DNA symbiontného draka s vírusom Extremis získal Iron Man výhodu. Vďaka tejto kombinácii dokázal tvora ovládnuť a odpojiť ho od Knulla. Pokus o záchranu Eddieho Brocka však najskôr zlyhal. Našťastie sa v rozhodujúcej chvíli objavil jeho syn Dylan a pomohol dokončiť misiu.
Po plnom zvládnutí obleku získal Stark kontrolu nad Knullovými symbiontnými Celestialmi a dokázal jazdiť na drakovi. Neskôr sa brnenie upravilo do podoby bližšej klasickému dizajnu Iron Mana. V tomto stave sa použilo v boji proti Carnageovi.
Súboj však skončil neúspechom, keď Carnage prevzal kontrolu nad oblekom. Následne zlomil Starkovi ruky aj rebrá a splynul s výzbrojou. Tým vytvoril monštruózneho symbiontného draka s brnením, aký sa v Marvel svete len tak nevidí.
